jm-le-penŻywa legenda francuskiego nacjonalizmu, Jean-Marie Le Pen, oświadczył, że nie zamierza kończyć z polityką. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych polityków we Francji zapowiedział, iż przygotowuje się do startu w przyszłorocznych wyborach do Europarlamentu.

84-letni Jean-Marie Le Pen to założyciel, były przewodniczący, a obecnie honorowy prezes nacjonalistycznej partii Front Narodowy (fr. Front National). Z funkcji przewodniczącego ustąpił w 2011 roku; wówczas znaczna część komentatorów zapowiadała, że najprawdopodobniej zbliża się koniec jego politycznej aktywności. Tymczasem przed kilkoma dniami Le Pen w wywiadzie dla jednej z francuskich gazet powiedział, że tak jak Molier (słynny dramaturg i aktor, który zmarł podczas gry na scenie) zamierza zakończyć swoją działalność dopiero w dniu śmierci. „Będę Molierem polityki” – wyznał.

Historia Le Pena z polityką zaczęła się wraz z powołaniem przez niego Frontu Narodowego. Partia działająca od 1972 roku na stałe wpisała się we francuską scenę polityczną. Były przewodniczący FN od 1984 roku nieprzerwanie jest europosłem. Oprócz niego, Front Narodowy w Parlamencie Europejskim reprezentuje jeszcze dwóch polityków. W PE współtworzą oni koalicję partii o profilu nacjonalistycznym i konserwatywnym – Sojusz Europejskich Ruchów Narodowych.

Wielu komentatorów polityki we Francji zauważa, że Le Pen „zaszczepił” politykę i działalność narodową w swojej rodzinie. Jego córka, Marine, to obecna przewodnicząca Frontu Narodowego i europosłanka. Funkcję przewodniczącej objęła po wewnętrznych wyborach w 2011 roku, rywalizując z Bruno Gollnischem. Z kolei wnuczka Le Pena, niespełna 24-letnia Marion, od 2012 roku jest posłanką Zgromadzenia Narodowego, będąc jednocześnie najmłodszą posłanką w historii francuskiego parlamentu.

na podstawie: Agence France Presse

Zobacz również:
Francja: Co trzeci Francuz popiera partię nacjonalistów