al-kaida-syriaSłużby specjalne Kazachstanu w ramach operacji antyterrorystycznej zlikwidowały trzy grupy działające w zachodniej części kraju. Działania te są odpowiedzią na działalność radykalnych muzułmanów, którzy w czerwcu przeprowadzili w tym rejonie udany zamach terrorystyczny.

Kazachski Komitet Bezpieczeństwa Narodowego poinformował, że od 12 do 30 sierpnia w zachodniej części kraju, przede wszystkim w okolicach miasta Aktobe, przeprowadzono udaną operację wymierzoną w islamskich terrorystów. Służby specjalne miały zneutralizować trzy grupy terrorystyczne i aresztować ogółem 21 osób. W mieszkaniach należących do zwolenników ruchu salafitów znaleziono broń palną, amunicję, noże, improwizowane materiały wybuchowe oraz materiały zawierające ekstremistyczne treści. Radykałowie posiadali również urządzenie służące do drukowania fałszywych banknotów, dzięki któremu mogli finansować swoją działalność.

Członkowie radykalnych islamskich grup usłyszeli kilka zarzutów z kodeksu karnego Kazachstanu. Odpowiedzą oni m.in. za podżeganie do etnicznej, rasowej, narodowościowej i religijnej nienawiści; promocję terroryzmu i publiczne podżeganie do działań terrorystycznych, tworzenie i zarządzanie grupą terrorystyczną, produkcję i przechowywanie fałszywych pieniędzy oraz nielegalne posiadanie broni.

Działania wymierzone w ekstremistów miały związek z zamachem z początku czerwca, od czasu których w Kazachstanie utrzymany jest żółty poziom alarmowy. 6 czerwca w Aktobe doszło do ataku na sklep z bronią i jednostkę wojskową, w wyniku czego zginęły 3 osoby a 10 zostało rannych. Pierwszy zamach islamscy radykałowie przeprowadzili natomiast pięć lat wcześniej, kiedy także w Aktobe wysadził się terrorysta-samobójca.

Na podstawie: astanatimes.com.