jabba-legoPrzedstawiciele tureckiej wspólnoty w Austrii zawiadomili o swoich zamiarach oskarżenia o „islamofobię” duńskiego producenta znanych na całym świecie klocków Lego. Jak można przeczytać w piśmie tureckiej wspólnoty, duńska kompania wypuściła zestaw figurek z sagi „Gwiezdne Wojny”, który powiela negatywny odbiór muzułmanów (!).

Jak podaje agencja Interfax, przyczyną niezadowolenia tureckiej wspólnoty stał się zestaw „Gwiezdne Wojny: Dwór Jabby”, który, według mniemania muzułmanów, jest dokładną kopią stambulskiej Hagia Sophia (nota bene budowli bizantyjskiej, zatem wybudowanej przez chrześcijan), w dodatku figurka Jabby dzierży siekierę i karabin maszynowy.

«Gołym okiem widać, że cała kompozycja tego zestawu i obecność w niej figurki złoczyńcy Jabby sprzyja odbiorowi ludzi ze wschodu i z Azji jako podstępnych bandytów» – można przeczytać w oświadczeniu tureckiej wspólnoty.

Na absurdalne pretensje muzułmanów odpowiedziała przedstawicielka Lego, PR manager Katarina Sasse. Oświadczyła ona, że cały wizerunek zestawu, łącznie z figurkami, został skopiowany z filmu, który długie lata istniał w przestrzeni publicznej i nie wywoływał żadnego narzekania. W dodatku „ludzie” Jabby jak i on sam w żaden sposób nie przypominają ludzi – sam Jabba przypomina raczej gigantycznego płaza z innej planety. Na ile tureccy muzułmanie widzą siebie jako tłuste obślizgłe płazy, nie wiadomo – w ich oświadczeniu nic na ten temat przeczytać nie można.

Wymogi politycznej poprawności, jednakże, kazały przedstawicielce Lego oficjalnie przeprosić „wszystkich tych, którzy poczuli się urażeni wizerunkiem zabawki”. Samo dziwaczne oskarżenie tureckich muzułmanów natomiast wydaje się li tylko pojedynczym elementem szeroko zakrojonej akcji wprowadzenia w przestrzeń publiczną kolejnego szantażującego pojęcia „fobii” i chociaż częściowego dołączenia do funkcjonujących już od dawna jako zarzut sam w sobie pojęć takich jak „antysemityzm” czy „homofobia” (zob. Niemcy: muzułmanie domagają się penalizacji “antyislamskiego rasizmu”).

na podstawie: km.ru