Komisarz Rady Europy do spraw Praw Człowieka, Dunja Mijatović, skrytykowała obecną politykę Republiki Czeskiej wobec licznej w tym kraju społeczności cygańskiej. Przynależące do niej osoby mają bowiem spotykać się z „dyskryminacją” w każdym aspekcie życia, dlatego według Rady Europy czeskie państwo powinno zacząć walczyć z ich wykluczeniem.

Mijatović w swoim komunikacie zawarła wrażenia  z blisko tygodniowej wizyty u naszych południowych sąsiadów. Skrytykowała w nim przede wszystkim rzekomą dyskryminację Cyganów, którzy wraz z osobami niepełnosprawnymi mają być wykluczeni ze społeczeństwa. Dodatkowo przedstawiła też sporządzoną przez siebie „mapę” poprawy warunków życia wspomnianych grup.

Według bośniackiej działaczki praw człowieka, Cyganie mieszkający w Republice Czeskiej właściwie cały czas muszą zmagać się z tymi samymi problemami. Rada Europy zajmuje się nimi bowiem od 20 lat, natomiast ostatnia wizyta jej przedstawiciela nad Wełtawą miała miejsce w 2012 roku.

Wspomniana już „dyskryminacja” ma tym samym dotykać Cyganów w niemal każdym aspekcie życia, dlatego też zmiana ich sytuacji „wymaga wysiłku na wszystkich frontach”. Zdaniem Mijatović zwłaszcza w edukacji, rynku mieszkaniowym, rynku pracy i w kontaktach z czeską policją.

W czasie swojej wizyty w Czechach przedstawicielka Rady Europy zajęła się również sprawą odszkodowań za przymusową sterylizację. Wprowadzenie prawa dotyczącego zadośćuczynienia w tej kwestii nazwała „kluczowym sygnałem gotowości państwa czeskiego do uporania się z tą historyczną niesprawiedliwością”.

Na podstawie: irozhlas.cz.