eat-meMuzułmanie w Norwegii mają poważny problem. Kontrolerzy żywności w tym kraju odkryli znaczne ilości wieprzowiny w produktach żywnościowych oznakowanych jako halal, czyli zawierających mięso pochodzące z rytualnego uboju. Podobnych odkryć dokonano wcześniej w środkowym Londynie, gdzie wieprzowina wchodziła w skład pożywienia halal dostarczanego do szkół i żłobków.

Kontrole zostały przeprowadzone z powodu skandalu z koniną w produktach wołowych, jaki przetoczył się przez Europę. Agencja rządowa Mattilsynet podała, że wieprzowina pojawiła się w mięsie przeznaczonym na kebaby i było jej tam od 5 do 30 procent. Producent żywności obecność wieprzowiny tłumaczył wielkimi ilościami mięsa, jakie przetwarza.

Wersję o przypadku odrzuca Catherine Signe Svindland z Mattilsynet. „W produktach halal nie może w ogóle być wieprzowiny, a kiedy znajduje się ją w takich ilościach w produktach tego rodzaju, nie wierzymy, że to przypadek, ale w rzeczywistości oszustwo” – powiedziała.

U innego producenta odkryto aż 60% wieprzowiny w mięsie wołowym przeznaczonym na pizze. W Londynie natomiast ślady wieprzowiny stwierdzono w drobiowych kiełbaskach z oznaczeniem halal, podawanych w 19 żłobkach i szkołach oraz w pożywieniu halal dostarczanym do więzień. Tam badania również zostały przeprowadzone z powodu koniny wykrytej w różnych produktach mięsnych w Europie.

Żeby łatwiej zrozumieć co takie domieszki oznaczają dla muzułmanina, warto sięgnąć po Koran. Spożywanie mięsa świni i jego pochodnych jest w Islamie grzechem, mogącym mieć poważne konsekwencje religijne dla konsumenta – nawet dotyk wieprzowiny jest pewnego rodzaju skalaniem. Aby uchronić się przed takim grzechem, muzułmanie spożywają wyłącznie mięso halal, czyli pochodzące z uboju rytualnego.

Muzułmanie przykładają dużą uwagę do przestrzegania tych wytycznych. Na całym świecie wielokrotnie wstrzymywano budowy meczetów, gdy miejsca prac budowlanych zostały oblane świńską krwią lub gdy w ziemi, na której miał zostan wybudowany meczet zakopywano zwłoki świń. W niektórych krajach europejskich, gdzie muzułmanie stanowią pokaźny procent ludności napływowej, popularny stał się także „żart” polegający na wkładaniu plasterków szynki do butów wiernych zostawianych przez islamską świątynią.

Ubój halal polega na zabiciu przytomnego zwierzęcia poprzez przecięcie tętnic, by jak najszybciej się wykrwawiło (krew również uważana jest za „nieczystą”). W wielu krajach Europy przeciwko muzułmańskiemu ubojowi protestują obrońcy praw zwierząt. Jedną z twarzy europejskiego sprzeciwu dla uboju halal jest ikona francuskiej kinematografii – Brigitte Bardot.

na podstawie: PAP / źródła własne