W ubiegłym roku do Polski przybyło blisko 316,1 tysiąca obcokrajowców, a to oznacza bardzo duży wzrost w stosunku do 2016 roku, kiedy w naszym kraju osiedliło się blisko 242,3 tysięcy cudzoziemców. Jak można było się spodziewać, wciąż przodują wśród nich Ukraińcy, ale powoli zwiększa się liczba imigrantów z państw zachodnich. Najwięcej z obcokrajowców osiedla się w województwie mazowieckim, natomiast najmniej w świętokrzyskim.

Najnowsze dane przedstawione przez Urząd do Spraw Cudzoziemców wskazują na prawdziwą imigracyjną falę zalewającą nasz kraju. Tym samym w całym zeszłym roku w naszym kraju zasiedliło się 316,1 tys. cudzoziemców, co przy 242,3 tys. przed dwoma laty oznacza znaczący wzrost. Zawdzięczamy go głównie obywatelom Ukrainy, ponieważ w 2016 roku zamieszkało ich w Polsce 90,6 tys., a w ubiegłym roku liczba ta wyniosła już blisko 140,4 tys.

Kierunki z jakich do Polski przybywają obcokrajowcy są przy tym coraz bardziej zaskakujące. Okazuje się bowiem, że to Niemcy są nacją najczęściej osiedlającą się nad Wisłą poza Ukraińcami. W ubiegłym roku w naszym kraju zamieszkało blisko 22,1 tys. osób tej narodowości. Na trzecim miejscu znaleźli się Białorusini (14,4 tys.), na czwartym Wietnamczycy (11,0 tys.), zaś na dalszych miejscach znaleźli się Rosjanie (10,9 tys.), Chińczycy (8,5 tys.), Włosi (7,9 tys.), mieszkańcy Indii (6,7 tys.), Francuzi (5,8 tys.) oraz Brytyjczycy (5,6 tys.).

Nie zaskakują z kolei regiony, w których najczęściej zamieszkują obcokrajowcy. Blisko 101,2 tys. z nich w ubiegłym roku wybrało województwo mazowieckie, czyli po prostu postanowiło osiedlić się w Warszawie, natomiast na kolejnych miejscach znalazły się województwa małopolskie, dolnośląskie i wielkopolskie. Najmniej imigrantów przybyło z kolei do województwa świętokrzyskiego, ponieważ wybrało je zaledwie 3,9 tys. obcokrajowców.

Na podstawie: portalsamorzadowy.pl.