Rocznik Statystyczny Kościoła podał informacje o wzroście liczby ochrzczonych katolików. Pomiędzy 2013 a 2018 rokiem przyrost ich liczby miał wynieść blisko sześć procent. Największy wzrost liczby osób należących do Kościoła rzymskokatolickiego odnotowano na kontynencie afrykańskim, natomiast najmniejszy w Europie.

Rokrocznie statystyki odnośnie liczby katolików przedstawiane są przed Światową Niedzielą Misyjną. Od 19217 roku prowadzi je Fides, a więc służba informacyjna Papieskich Stowarzyszeń Misyjnych. Najnowsze dane są z pewnością pozytywne dla instytucjonalnego Kościoła katolickiego. Obecnie liczbę ochrzczonych katolików szacuje się bowiem na blisko 1,329 mld osób. 

Oznacza to wzrost o dokładnie 6 proc. pomiędzy 2013 a 2018 rokiem. Przed siedmioma laty ochrzczonych katolików było bowiem 1.254 mld. Jednocześnie w tym czasie globalna populacja ludzka uległa zwiększeniu z 7,094 do 7,494 mld. Tym samym katolicy stanowią dokładnie 17,73 proc. całej światowej populacji, gdy według danych z 2013 roku odsetek ten wynosił 17,58 proc.

Najbardziej dynamicznie zwiększa się liczba ochrzczonych katolików w Afryce. Ich liczba wzrosła w ciągu pięciu lat o 18 proc. w porównaniu do 15 proc. rozrostu populacji tego kontynentu. Ponadto Kościół katolicki rozwija się w obu Amerykach, stąd mieszkańcy Ameryki Północnej i Południowej stanowią już blisko 48,3 proc. całej światowej społeczności katolików.

Co ciekawe, rośnie również liczba katolików w laicyzującej się Europie. Co prawda dynamika jest nieporównywalna w stosunku do Afryki czy Ameryki, lecz w 2018 roku w porównaniu do roku wcześniejszego populacja ochrzczonych zwiększyła się o blisko 92 tys. osób.

Na podstawie: vaticannews.va/pl.