liga-arabskaLiga Arabska przyjęła uchwałę wzywającą światową opinię publiczną do podjęcia działań w związku z napiętą sytuacją w Jerozolimie, gdzie zagrożono jest meczet Al-Aksa. Dokument został przyjęty w rocznicę podpalenia świątyni przez izraelskich ekstremistów.

Międzynarodowa organizacja krajów arabskich potępiła ostatnie działania Izraela wobec meczetu Al-Aksa. W ostatnich tygodniach doszło do ataków tamtejszych służb na obiekt, a dodatkowo prowadzone są pod nim wykopaliska, mogące zagrażać fundamentom świątyni. Liga Arabska podkreśliła, że okupacja nie może zmienić faktu, iż Al-Aksa jest świętym miejscem muzułmanów i kult religijny powinien odbywać się tam w zgodzie z prawem międzynarodowym.

Arabowie uważają za niedopuszczalne praktyki takie jak ataki izraelskich osadników, zawieszenie izraelskiej flagi na znajdującej się nieopodal Kopule na Skale, a także wykonywanie talmudycznych rytuałów w pobliżu świątyni.

Oświadczenie przyjęto w 56 rocznicę podpalenia meczetu przez izraelskich ekstremistów. Służby Izraela uniemożliwiły wówczas gaszenie pożaru przez co świątynia poważnie ucierpiała.

Na podstawie: middleeastmonitor.com