Już od pierwszego października ruszy szeroko zakrojona kampania reklamowa miasta Łodzi na Ukrainie. Kampania ma wspierać uruchomione 20 września bezpośrednie połączenie lotnicze między Kijowem a Łodzią. Czas jej trwania został zaplanowany na cały miesiąc, podczas którego kampania ma pokazać Łódź zarówno jako miasto dobre do odwiedzenia jak i zamieszkania, choć już teraz są plany jej wydłużenia. I chociaż mowa jest o aspektach turystycznych to nie sposób nie odnieść wrażenia, że kluczowym celem kampanii jest ściągnięcie do Łodzi oraz regionu kolejnych pracowników zza naszej wschodniej granicy.

Z nieukrywanym zachwytem o kampanii mówił zajmujący stanowisko wiceprezydenta miasta Adam Pustelnik, który podkreślał, że bardzo będzie się cieszył, jeśli społeczność ukraińska będzie rosła i czuła się w Łodzi jak w domu. Przypomnijmy, że liczba Ukraińców w Łodzi i regionie w ostatnich latach stale rośnie. Według najnowszych badań ZUS, w województwie łódzkim legalnie pracuje blisko 45 tysięcy Ukraińców. Tymczasem w lutym poprzedniego roku jeszcze w okresie przed pandemią ich liczba wynosiła 37 tysięcy.

Te statystyki oczywiście nie obejmują jednak osób zatrudnionych w tzw. szare strefie. Dlatego szacunki dotyczące faktycznej liczby obywateli Ukrainy zamieszkujących Łódź oraz aglomeracje, mogą być dwa-trzy razy wyższe i stanowić 100 tysięcy osób w samej Łodzi, a w regionie około 150 tysięcy. I chociaż władze miasta przekonują, że zależy im na aspekcie turystycznym to nawet na zaproszeniu na konferencje prasową można przeczytać: „Łódź zaprasza Ukraińców – mamy dla nich miejsca pracy, bezpośrednie połączenie lotnicze ze stolicą UA, pomoc w sprawach urzędowych i wsparcie Łódzkiego Centrum Wielokulturowego”.

Mieszane uczucia co do turystów z Ukrainy ma również łódzki ekonomista prof. Stefan Krajewski, który jest zdania, że Łódź nie jest na tyle interesującym miastem, by skłonić do przylotu w celu zwiedzenia miasta turystów z Ukrainy i nie widzi w nich potencjału jako grupie turystycznej. To nie pierwsza inicjatywa podjęta w kierunku Ukraińców przez miasto Łódź. We wrześniu otwarte także zostało Łódzkie Centrum Wielokulturowe, gdzie mogą oni uzyskać pomoc m.in. w sprawach urzędowych.

Na podstawie: tulodz.pl.