Wybrany w niedzielę najlepszym piłkarzem Mistrzostw Świata gwiazdor reprezentacji Chorwacji znalazł się na celowniku „łowców nazistów”, reprezentujących Centrum Szymona Wiesenthala. Żydowska organizacja skrytykowała Lukę Modricia za zaproszenie muzyka Marko Perkovicia „Thompsona” do wspólnego świętowania wicemistrzostwa świata, ponieważ jej zdaniem rockman szerzy nienawiść oraz propaguje faszyzm.

Obecność „Thompsona” na specjalnie przygotowanej celebracji sukcesu chorwackich piłkarzy, w której brało udział ponad pół miliona ludzi, oburzyło w pierwszej kolejności lokalne media i środowiska lewicowe, natomiast później na ten temat zaczęły rozpisywać się zagraniczne media. Teraz do akcji wkroczyły żydowskie organizacje na czele z Centrum Szymona Wiesenthala, które wydało specjalne oświadczenie na temat jego obecności w autokarze z reprezentantami Chorwacji oraz późniejszego występu w centrum Zagrzebia.

Zdaniem Efraima Zuroffa, dyrektora generalnego Centrum, Perković w swoich piosenkach wzywa do zabijania Serbów oraz „podtrzymuje nostalgię” za aktywnością obozów koncentracyjnych powstałych na terenie Chorwacji w czasie II wojny światowej. Poza tym muzyk ma szerzyć nienawiść i propagować faszyzm, dlatego „dość nieprzypadkowo” na jego koncertach pojawiają się osoby ubrane w stroje nawiązujące do Ustaszy, czyli historycznej organizacji chorwackiego nacjonalizmu.

Z tego powodu Centrum postanowiło skrytykować w pierwszej kolejności Lukę Modricia, kapitana reprezentacji Chorwacji, który w niedzielę otrzymał również nagrodę dla najlepszego piłkarza Mistrzostw Świata w Rosji, a przedwczoraj wywoływał „Thompsona” na scenę. Zdaniem Zuroffa zawodnik może i zasługuje na sportowe nagrody, lecz „należy mu się czerwona kartka” za nazwanie Perkovicia śpiewakiem.

Na podstawie: index.hr.