macedonia-flagaMimo ubiegłotygodniowego wstępnego porozumienia między rządzącą prawicą i lewicową opozycją, obie strony nie porozumiały się w Brukseli co do przedterminowych wyborów parlamentarnych w Macedonii.

Premier Nikoła Gruewski i lider opozycji Zoran Zaew nie osiągnęli kompromisu w sprawie przedterminowych wyborów parlamentarnych, które miałyby odbyć się przed kwietniem 2016 r. Chodzi przede wszystkim o kwestię rządu przejściowego, który miałby rządzić Macedonią do czasu przeprowadzenia głosowania. Obie strony obwiniają się wzajemnie za niepowodzenie rozmów. Zdaniem strony rządowej, opozycja zaczęła zgłaszać kolejne żądania, natomiast lewica twierdzi, iż rządząca prawica gra w negocjacjach na zwłokę.

Unia Europejska wezwała obie strony do jak najszybszego osiągnięcia porozumienia, które będzie działało w interesie macedońskiego społeczeństwa. Bruksela twierdzi jednocześnie, że Skopje w pilnym trybie musi przeprowadzić szereg „euroatlantyckich reform”.

Ubiegłotygodniowe negocjacje w stolicy Macedonii przyniosły wstępną zgodę co do terminu wyborów parlamentarnych. W tym tygodniu obie strony miały wypracować szczegóły porozumienia.

na podstawie: balkaninsight.com