aleja-frankoRada miejska Madrytu zdecydowała, że zmieni nazwy ulic upamiętniających gen. Francisco Franco oraz osób związanych z jego obozem politycznym. Ich nowymi patronami mają zostać ofiary ataków terrorystycznych.

Wniosek w sprawie zmiany nazw ulic w Madrycie złożyli przedstawiciele liberalnej partii Ciudadanos, i został on poparty przez pozostałe ugrupowania reprezentowane w radzie miasta, poza konserwatystami z Partii Ludowej (PP), którzy wstrzymali się od głosu. Decyzją samorządowców ulice upamiętniające osoby związane z epoką frankistowską zmienią swoich patronów na ofiary ataków terrorystycznych.

Wcześniej lewicowa koalicja rządząca Madrytem zapowiedziała, że do końca przeprowadzi ustawę o pamięci historycznej, która obowiązuje w Hiszpanii od 2007 r. Jej istotą jest potępienie rządów gen. Franco oraz usunięcie symboli frankistowskich z publicznej przestrzeni. Konserwatyści rządzący hiszpańską stolicą do ubiegłorocznych wyborów samorządowych wstrzymywali się z wykonaniem założeń nowego prawa.

Na razie nie wiadomo, kogo dokładnie będą upamiętniać nowe nazwy ulic. Radni nie zdecydowali bowiem, czy będą to ofiary baskijskich terrorystów, czy również zamachów bombowych z 2004 r.

Na podstawie: thelocal.es.