W świecie zachodnim odnotowuje się coraz więcej przypadków małpiej ospy, czyli choroby występującej głównie w dalekich zakątkach Afryki. Zauważono, że najbardziej narażone są na nią środowiska mniejszości seksualnych, dlatego ich przedstawiciele stanowią zdecydowaną większość zarażonych w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii.

Małpia ospa uważana jest za niezwykle rzadką chorobę odzwierzęcą i endemiczną, stąd też przypadki zachorowań odnotowywane są głównie na kontynencie afrykańskim. Właśnie tam niektóre gryzonie przenoszą je na małpy, a te na ludzi. Można się nią zarazić głównie poprzez bliski kontakt z chorą osobą, w tym przede wszystkim z jej płynami ustrojowymi.

Pierwsze przypadki małpiej ospy w Europie odnotowano w ostatnich tygodniach. Później pojawiła się ona również w Australii, Kanadzie i w Stanach Zjednoczonych. Wczoraj w stolicy Hiszpanii ogłoszono nawet z tego powodu specjalny alert sanitarny.

Przypadek Madrytu jest niezwykle ciekawy, bo małpią ospę wykryto wśród siedmiu homoseksualnych lub biseksualnych mężczyzn. Także w Wielkiej Brytanii zdecydowaną większość zarażonych stanowią właśnie przedstawiciele mniejszości seksualnych.

Brytyjska służba zdrowia wystosowała nawet specjalny apel do mężczyzn uprawiających seks z innymi mężczyznami. Po zauważeniu u siebie pierwszych objawów powinni oni więc zgłosić się do służb medycznych.

Według brytyjskich mediów brytyjskie władze zaczęły gromadzić już szczepionki przeciwko ospie. Najprawdopodobniej będzie ona w pierwszej kolejności przeznaczona właśnie dla homoseksualistów, jeśli nadal będą oni stanowić większość zakażonych.

Na podstawie: bbc.com, dailymail.co.uk, rmf24.pl.