mfwPrzedstawiciele Międzynarodowego Funduszu Walutowego wyrazili zaniepokojenie referendum niepodległościowym w Szkocji. Ich zdaniem, głosowanie za opuszczeniem Wielkiej Brytanii przez Szkotów, może spowodować niepewność wśród rynków finansowych.

Finansiści z MFW twierdzą, iż pozytywny wynik głosowania, stworzy „niepewność” wśród rynków finansowych oraz doprowadzi do powstania „wielu skomplikowanych problemów”, w szczególności dotyczących nowej waluty Szkocji. Brytyjscy politycy zapowiedzieli już bowiem, że niepodległa Szkocja nie będzie mogła posługiwać się funtem szterlingiem.

Rzecznik organizacji z siedzibą w Waszyngtonie, William Murray powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej, że niepewność dotycząca monety i nowych systemów podatkowych, wzbudzi niepokój rynków finansowych. Sprawy te będą więc musiały być załatwione bardzo szybko, bo w przeciwnym razie wpłynie to negatywnie na gospodarkę.

Ostrzeżenie finansistów zbiegło się z histerią brytyjskich polityków, wywołanych jednym z sondaży. Wskazywał on, iż liczba zwolenników niepodległości Szkocji, wzrosła do 52%. W związku z tą sytuacją, politycy czołowych brytyjskich partii udali się w środę do Szkocji, aby przekonywać mieszkańców do porzucenia snów o niezależności.

na podstawie: theguardian.com