Hashim-Tachi2Kosowski minister spraw zagranicznych Hashim Thaçi musiał odwołać swoją wizytę w Belgradzie. Serbskie władze zapowiedziały bowiem, że zostanie on aresztowany w związku z działalnością terrorystyczną i przestępczą, gdy w latach 90-tych XX w. kierował Armią Wyzwoleńczą Kosowa.

Wicepremier i szef kosowskiego MSZ został zaproszony przez młodzieżową organizację pozarządową, która zorganizowała konferencje na temat integracji z Unią Europejską. Hashim Thaçi musiał jednak odwołać swój przyjazd, ponieważ jego aresztowanie zapowiedziały serbskie służby, powołując się na nakaz z końca lat 90-tych XX w.

Thaçi w 1997 r. został oskarżony o terroryzm i wydano za nim list gończy. W 2003 r. został on nawet zatrzymany przez policję na Węgrzech, jednak szybko zwolniono go z aresztu. Thaçi kierował wówczas Armią Wyzwoleńczą Kosowa (UÇK) zajmującą się działalnością partyzancką i terrorystyczną. Według raportu Rady Europy z 2010 r., kosowski polityk miał być zaangażowany w nielegalny przemyt i handel ludzkimi organami.

Serbia została skrytykowana przez Unię Europejską. Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk podczas wtorkowego spotkania z premierem Aleksandrem Vucićem, nie krył irytacji ostatnimi działaniami serbskiej dyplomacji.

na podstawie: euobserver.com.