Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział przygotowanie w najbliższym czasie specjalnej ustawy, dzięki której Polacy otrzymają pieniądze na utrzymanie przyjętych przez siebie uchodźców z Ukrainy. Najprawdopodobniej będzie to kwota 40 złotych na każdego ukraińskiego obywatela przebywającego w prywatnych mieszkaniach.

Szef rządu udzielił obszernego wywiadu stacji telewizyjnej Polsat News. W jego trakcie był pytany głównie o kwestię uchodźców napływających masowo do naszego kraju. Według danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, opublikowanych dziś rano, polsko-ukraińską granicę od wybuchu wojny przekroczyło już blisko 787,3 tys. osób.

Poświęcony sprawom europejskim portal Agence Europe, zauważa jednocześnie, że Polska i inne państwa sąsiadujące z Ukrainą, nie zgodziły się na przyjęcie pomocy ze strony Unii Europejskiej. Tym samym nie korzystają one z unijnego mechanizmu relokacji uchodźców, który mógłby je znacznie odciążyć również w kwestiach logistycznych.

Przyjęcie tak dużej liczby uchodźców generuje oczywiście spore koszty. Ponoszą je między innymi Polacy, którzy zdecydowali się przyjąć ukraińskich uchodźców do swoich domów. Morawiecki odniósł się do tego problemu zapowiadając przegłosowanie specjalnej ustawy dotyczącej kosztów generowanych przez Ukraińców.

Premier zapowiedział, że budżet państwa przekaże około 40 złotych dziennie na każdego ukraińskiego uchodźcę, przebywającego obecnie w mieszkaniu lub domu należącym do Polaka. Tym samym gospodarstwa domowe otrzymałyby miesięcznie 1,2 tys. złotych na utrzymanie jednego Ukraińca.

Poza tym Morawiecki zapowiada opracowanie „Tarczy antyputinowskiej”. Dotyczyłaby ona nie tylko sprawy ukraińskich obywateli, ale także całych gospodarczych reperkusji trwającego obecnie konfliktu u naszego wschodniego sąsiada.

Na podstawie: businessinsider.pl, 300gospodarka.pl, agenceeurope.eu.

fot.  Oleksandr Ratushniak / flickr.com.

Zobacz również: