Na podstawie decyzji ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, dwa islamskie święta religijne stały się oficjalnymi świętami państwowymi na Ukrainie. W ten sposób każda mniejszość żyjąca u naszych wschodnich sąsiadów ma mieć możliwość pielęgnowania swojej tradycji i kultury, jednocześnie nie zapominając o swoim ukraińskim obywatelstwie.

Zełenski ogłosił swoją rezolucję w sprawie świąt państwowych podczas spotkania z Tatarami Krymskimi. Zostali oni zaproszeni do Pałacu Prezydenckiego z okazji przypadającego na 18 maja Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa Tatarów Krymskich. Upamiętnia on deportację prawie 230 tys. Tatarów z Półwyspu Krymskiego w głąb Związku Radzieckiego w maju 1944 roku.

Tym samym islamskie święta d al-Adha i Id al-Fitr stały się oficjalnymi świętami państwowymi na Ukrainie. Pierwsze z nich upamiętnia gotowości patriarchy Abrahama do poświęcenia swojego syna w ramach posłuszeństwa Bogu, natomiast drugie oznacza zakończenie islamskiego miesiąca postu Ramadan.

Chcemy zbudować państwo, w którym każdy czuje się jak obywatel Ukrainy. Chciałbym, aby każdy czuł się pełnoprawnym obywatelem, nie zapominając o historii i tradycjach własnego ludu. Chcemy udzielać wsparcia nie tylko słowami, ale i działaniami na poziomie legislacyjnym” – powiedział Zełenski podczas spotkania z muzułmańskimi Tatarami.

Na podstawie: 112.ua, kyivpost.com.