Rząd Mateusza Morawieckiego przygotował nowe rozporządzenie ułatwiające imigrantom osiedlanie się w naszym kraju. Ułatwiona procedura miałaby obejmować łącznie dwadzieścia jeden państw, z których rocznie mogłoby przyjeżdżać nawet 400 tysięcy osób. Większość z państw znajdujących się na specjalnej liście zdominowana jest przez wyznawców islamu, także w jego najbardziej surowej wersji.

Dziennik „Rzeczpospolita” ujawnił dokument przygotowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Przewiduje on przede wszystkim możliwość składania wniosków o wizę bezpośrednio w resorcie dyplomacji, czyli z pominięciem znajdujących się zagranicą polskich konsulatów.

Dotychczas z uproszczonej procedury osiedlania się w Polsce mogli korzystać imigranci z Białorusi. Teraz rząd Morawieckiego zamierza rozszerzyć listę o blisko 21 państw.

Poza Ukrainą większość z nich stanowią kraje zdominowane przez muzułmanów. Chodzi między innymi o Arabię Saudyjską, Iran, Katar, Kuwejt, Pakistan, Azerbejdżan, Uzbekistan, Kazachstan czy Zjednoczone Emiraty Arabskie. Ponadto rząd chce ściągnąć do naszego kraju obywateli Indii, Nigerii, Tajlandii, Mołdawii, Gruzji czy Wietnamu.

Przedstawiciele rządu nie są w stanie oszacować dokładnej liczby egzotycznych imigrantów, którzy mogliby trafić do Polski. Zakłada jednak, że może to być „nie mniej niż 400 tys. osób rocznie”. Ponadto projekt przewiduje możliwość łatwiejszego przedłużania pobytu i łączenia rodzin.

Na podstawie: rp.pl.

Zobacz również: