grupa-v4Słowacki premier Robert Fico poinformował, że tamtejszy resort spraw zagranicznych otrzymał oficjalny protest Niemiec przeciwko tematyce szczytu państw Grupy Wyszehradzkiej w Pradze. Niemcom nie spodobało się poświęcenie spotkania konieczności ochrony zewnętrznych granic strefy Schengen.

Fico powiedział, iż Niemcy złożyli swój protest na ręce sekretarza stanu w słowackim ministerstwie spraw zagranicznych. Naszym zachodnim sąsiadom nie spodobał się główny temat szczytu państw Grupy Wyszehradzkiej, w którym brali udział również przedstawiciele Bułgarii i Macedonii. Sześć krajów dyskutowało bowiem o konieczności wzmocnienia granic strefy Schengen w związku ze zbliżającym się okresem wiosennym, gdy imigranci spoza Europy będą najprawdopodobniej znowu szturmować terytorium Unii Europejskiej.

Sam premier Słowacji podtrzymał sens swoich poprzednich wypowiedzi, w których wzywał on do stworzenia alternatywy wobec postawy Grecji, przez którą imigranci przechodzą bez żadnego problemu. Dla Fico jest oczywiste, iż konieczne jest w takim razie inwestowanie w ochronę granic Bułgarii i Macedonii.

Na podstawie: pravda.sk.