UcK2Minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier, powiedział podczas swojej wizyty w Kosowie, że kraj ten musi rozliczyć się ze swoją przeszłością. Oznacza to konieczność utworzenia trybunału, mającego zbadać zbrodnie wojenne dokonane przez Wyzwoleńczą Armię Kosowa.

Niemiecki minister uważa, że Kosowo musi zając się nierozstrzygniętymi sprawami ze swojej przyszłości, aby nie tylko rozliczyć się ze swoją historią, ale dać też przykład młodym pokoleniom. Dlatego Kosowarzy powinni powołać specjalny sąd, który zbada przypadki zbrodni wojennych, dokonanych podczas wojny w byłej Jugosławii w latach 90. XX w., przez Wyzwoleńczą Armię Kosowa (Ushtria Çlirimtare e Kosovës, UÇK).

Frank-Walter Steinmeier powiedział, że jego kraj z własnego doświadczenia wie o konieczności rozliczenia się z przeszłością, aby mieć dojrzałe perspektywy na przyszłość. Stąd specjalny sąd nie powinien być uznawany przez społeczeństwo Kosowa za zagrożenie.

Kosowski parlament ma zająć się tą sprawą w ciągu najbliższych tygodni, choć społeczeństwo uznaje UÇK za swoich wyzwolicieli spod władzy Serbów. Stany Zjednoczone będące głównym sojusznikiem Kosowa w przestrzeni międzynarodowej, zapowiedziały już, że jeśli Prisztina nie stworzy sądu, sprawą zajmie się ONZ.

na podstawie: balkaninsight.com