partia-pracy-norwegiaWybory samorządowe w Norwegii zakończyły się zdecydowanym zwycięstwem lewicowej Partii Pracy. Porażkę odniosły prawicowe ugrupowania popierające gabinet Erny Solberg, które nie będą rządziły już dwoma największymi miastami kraju.

Według wstępnych wyników, w skali kraju najwięcej głosów uzyskała Partia Pracy (Arbeiderpartiet, Ap), na którą zagłosowało 33,6 proc. wszystkich biorących udział w wyborach. Lewica zwyciężyła przede wszystkim na północy Norwegii i w stolicy Oslo, ale ogółem będzie największym ugrupowaniem w większości z 428 norweskich gmin.

Porażkę odniosły partie rządzącej prawicy. Konserwatywna Høyre uzyskała 23,5 proc. głosów, a największy spadek poparcia odnotował jej koalicyjny partner czyli konserwatywno-liberalna i antyimigracyjna Partia Postępu (Fremskrittspartiet, FrP), która cieszy się zaufaniem 10,3 proc. wyborców.

Najbardziej prestiżowe porażki prawica odniosła w dwóch największych miastach Norwegii czyli Oslo i Bergen. Najprawdopodobniej nowi burmistrzowie będą wywodzić się tam z lewicy, a o kształcie koalicji w tych miastach będzie decydować Partia Zielonych (Miljøpartiet De Grønne, MDG), która w norweskim parlamencie jest reprezentowana jedynie przez swojego lidera.

Na podstawie: aftenposten.no, thelocal.no