W niedzielę odbyła się druga tura wyborów samorządowych w niektórych włoskich miastach. Uwagę przykuwa przede wszystkim porażka włoskiej lewicy, która straciła swoje „czerwone bastiony”, jak nazywano miejscowości rządzone przez nią przez całe dziesięciolecia. Najlepszym przykładem zmiany politycznych nastrojów na Półwyspie Apenińskim jest porażka lewicy w Sienie, gdzie po blisko 75 latach wygrał kandydat prawicy, wspierany między innymi przez CasaPound Italia.

Działania włoskiego rządu dotyczące imigracji przysłoniły drugą turę wyborów samorządowych w niektórych regionach, gdzie przed dwoma tygodniami odbyły się pierwsze tury elekcji na burmistrzów kilku kluczowych miast. Na uwagę zwraca przede wszystkim porażka włoskiej lewicy oraz słabe wyniki eurosceptycznych populistów z Ruchu Pięciu Gwiazd, którzy zdaniem specjalistów utracili sporą część poparcia po utworzeniu koalicji rządowej z prawicową i antyimigracyjną Ligą wicepremiera Matteo Salviniego.

To właśnie włoska prawica jest największym wygranym niedzielnych wyborów. Udało jej się bowiem przejąć niektóre bastiony tamtejszej lewicy, co widoczne jest zwłaszcza w regionach Toskanii oraz Emilia-Romania. Na uwagę zasługuje zwłaszcza przegrana kandydata Partii Demokratycznej w Sienie, która przez ostatnie 45 lat rządziła tym miastem. Jej nowym burmistrzem został bowiem Luigi De Mossi, a więc polityk niezależny popierany przez koalicję centroprawicy oraz nacjonalistów z ruchu CasaPound Italia.

Prawica przejęła także władzę w innych bastionach lewicy, takich jak choćby słynna Piza czy też miasto Massa, gdzie podobnie jak w Sienie włoska lewica rządziła od zakończenia II wojny światowej. Jeszcze przed pięcioma laty partie lewicowe kontrolowały więc dziesięć z jedenastu najważniejszych gmin w Toskanii, natomiast teraz będzie rządzić tylko w trzech z nich. Zwycięzcy kandydaci prawicy zapowiadają, że będą prowadzić dialog z mieszkańcami, ale przede wszystkim postawią na zwiększenie bezpieczeństwa miejscowych mieszkańców.

Na podstawie: ilgiornale.it, thelocal.it, ilprimatonazionale.it.