gaza-mieszkancyPalestyńskie Centrum Polityki i Badania Opinii opublikowało sondaż z którego wynika, iż blisko 50 proc. mieszkańców Strefy Gazy rozważa emigrację z tego terenu. To skutek pogłębiającego się kryzysu gospodarczego związanego z ubiegłorocznymi zniszczeniami dokonanymi przez izraelskie wojsko.

To najwyższy odsetek podobnych odpowiedzi w historii. Przyczyną popularności takich rozważań wśród Palestyńczyków jest pogarszająca się sytuacja gospodarcza Strefy Gazy. Według najnowszych danych Banku Światowego, bezrobocie w tej części palestyńskiego terytorium wyniosło w zeszłym roku blisko 44 proc. Stopa ubóstwa wyniosła natomiast 39 proc. Organizacja Narodów Zjednoczonych ostrzega przed dalszymi negatywnymi skutkami blokady Strefy Gazy przez Izrael, która trwa już od sześciu lat.

Jednocześnie Międzynarodowy Fundusz Walutowy poinformował w zeszłym miesiącu, że odbudowa Strefy Gazy po ubiegłorocznych zniszczeniach ze strony izraelskiej armii, odbywa się dużo wolniej niż oczekiwano. Bank Światowy przestrzega natomiast przed „niebezpiecznym kryzysem fiskalnym”.

na podstawie: maannews.com.