vucic_ramaPremier Serbii, Aleksandar Vucić, został pierwszym w historii przywódcą tego kraju, który odbył wizytę dyplomatyczną w Albanii. Wraz ze swoim albańskim odpowiednikiem, Edim Ramą, zgodzili się, iż dialog musi być kontynuowany, ale stanowiska obu państw w sprawie Kosowa są nie do pogodzenia.

Vucić przybył do Tirany w środę rano. Jego wizytę ochraniało blisko 1300 policjantów i innych funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa, a trasa jego przejazdu do siedziby rządu Albanii została wyłączona z ruchu.

Podczas wspólnych rozmów, Vucić i Rama zgodzili się, że oba państwa nie są w stanie zgodzić się, co do sprawy Kosowa. Chcą jednak kontynuować dialog w innych tematach, co ma przynieść w przyszłości korzyści dla regionu Bałkanów Zachodnich.

W ostatnich miesiącach relacje obu państw były napięte. Na jesieni ub.r. skandal wywołał mecz Serbii i Albanii w eliminacjach piłkarskich mistrzostw świata, gdzie nad boiskiem pojawił się dron z flagą „Wielkiej Albanii”. W kwietniu premier Albanii powiedział natomiast, że zjednoczenie tego kraju z Kosowem jest nieuniknione.

na podstawie: onet.pl, balkaninsight.com