Ambasador Izraela w Polsce Ja’akow Liwne, wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński i media związane z Prawem i Sprawiedliwością są oburzone „antysemickim” transparentem na sobotniej manifestacji solidarności z Palestyną. Widać na nim postać wyrzucającą do śmieci Gwiazdę Dawida oraz anglojęzyczny napis „Utrzymuj świat w czystości”.

W sobotę ulicami Warszawy przeszła manifestacja „Solidarni z Palestyną”. Jej uczestnicy pokazali swój sprzeciw wobec ataków Izraela na Strefę Gazy, podkreślając ludobójczą działalność państwa syjonistycznego.

Media społecznościowe obiegły przede wszystkim zdjęcia jednej z uczestniczek demonstracji, która ma być studiującą w naszym kraju obywatelką Norwegii. Przyniosła ona ze sobą transparent przedstawiający ludzika wyrzucającego do śmieci Gwiazdę Dawida, na którym widnieje też napis „Utrzymuj świat w czystości”.

Oburzenia tą treścią nie krył syjonistyczny ambasador w Warszawie. Liwne napisał na Twitterze, że polskie władze powinny „zapobiegać przejawom takiego otwartego antysemityzmu”.

Wiceszef polskiej dyplomacji zaatakował przy tej okazji prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Zdaniem Jabłońskiego, transparent „wzywał do nienawiści ze względów narodowościowych”, dlatego samorząd powinien był rozwiązać zgromadzenie.

Trzaskowski jest również krytykowany przez media związane z Prawem i Sprawiedliwością. Portal Niezależna.pl rozpacza nad „antysemityzmem” i cytuje korespondenta TVP w Niemczech, Cezarego Gmyza, według którego w Niemczech osoba z podobnym transparentem zostałaby aresztowana. W podobnym tonie utrzymana jest też relacja TVP Info.

Na podstawie: i.pl, niezalezna.pl, pap.pl, tvp.info.