Ostatnie dni składają się na kolejny odcinek spektaklu dotyczącego zbliżenia się Prawa i Sprawiedliwości ze środowiskami żydowskimi. Wpierw izraelski lobbysta Jonny Daniels zapoczątkował współpracę swojej fundacji z Pocztą Polską w sprawie „uwiecznienia pamięci zagłady Żydów w Europie i jej ofiar”, natomiast nieco później prezydent Andrzej Duda spotkał się z przedstawicielem Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego, ale w tym przypadku nie poinformowano o temacie rozmów.

Doniesienia o współpracy z żydowskimi instytucjami są w przypadku obozu „dobrej zmiany” mocno lakoniczne, stąd nie inaczej było tym razem. W ubiegły czwartek Poczta Polska poinformowała więc, że z inicjatywy Fundacji „Pocztowy Dar” przeprowadzono spotkanie dotyczące nawiązania współpracy z fundacją „From the Depths”, czyli podmiotu kierowanego przez żydowskiego lobbystę Jonny’ego Danielsa, pośredniczącego w spotkaniach pomiędzy izraelskimi politykami a przedstawicielami rządu PiS i Zjednoczonej Prawicy.

Oficjalnie współpraca ma dotyczyć uhonorowania Polaków ratujących Żydów w trakcie II wojny światowej, zaś już w tej chwili do obiegu trafiły okolicznościowe kartki pocztowe z okazji obchodzonego 27 stycznia Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Holocaustu. W najbliższym czasie państwowe spółki mają włączyć się natomiast w inicjatywę fundacji Danielsa, która ma polegać na odszukiwaniu i upamiętnianiu Polaków zaangażowanych w obronę Żydów przed Niemcami. Najciekawszy wydaje się oczywiście aspekt finansowy całego przedsięwzięcia, lecz nie poinformowano o ewentualnych dotacjach na organizację „From the Depths”.

Wczoraj swoją cegiełkę do budowania relacji PiSowsko-żydowskich dołożył natomiast prezydent Andrzej Duda. Spotkał się on bowiem z dyrektorem wykonawczym Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego (AJC), Davidem Harrisem. Na oficjalnej stronie internetowej głowy państwa czytamy o „dobrych relacjach” z tą organizacją, a także zaledwie o jednym temacie rozmów jakim miały być obchody stulecia polskiej niepodległości. O czym poza tym rozmawiali Duda z Harrisem? Tego nie wiadomo.

Wiadomo natomiast, że AJC jest żydowską organizacją lobbingową, która od ubiegłego roku ma swoje przedstawicielstwo w Warszawie. Wówczas Duda zachwalał rolę tej żydowskiej organizacji w integracji naszego kraju ze strukturami euroatlantyckimi, zaś sam Harris jeszcze kilkukrotnie pojawiał się od tego czasu w Polsce.

Na podstawie: prezydent.pl, poczta-polska.pl.