Komisja Europejska podała dane dotyczące „antysemickich” nastrojów w sieci internetowej. Miały one wzrosnąć zwłaszcza w okresie pandemii koronawirusa, gdy wielu użytkowników Internetu sugerowała żydowski spisek stojący za COVID-19. Blisko kilkunastokrotny wzrost liczby „antysemickich” wpisów zauważono w niemieckojęzycznych mediach społecznościowych.

Instytut Dialogu Strategicznego na zlecenie Komisji Europejskiej przygotował raport dotyczący treści publikowanych na popularnych platformach społecznościowych. Analitycy dokonali porównania między treściami z dwóch pierwszych miesięcy ubiegłego roku a tymi pojawiającymi się w pierwszych dwóch miesiącach roku bieżącego.

Z analizy wynika, że w przeciągu roku znacząco w sieci internetowej zwiększyła się liczba „antysemickich” komentarzy. W Niemczech wzrost ten był blisko trzynastokrotny, natomiast we Francji blisko siedmiokrotny. Ogółem zidentyfikowanych zostało 272 francuskich i 276 niemieckich kont i kanałów, które publikowały w Internecie treści łączące Żydów z pandemią koronawirusa.

Najczęściej wspomniane profile sugerowały, że COVID-19 został wymyślony w celu eksterminacji osób niebędących Żydami, Część kont i kanałów wprost nawoływała zaś do eksterminacji Żydów, a inne promowały z kolei treści odnoszące się do „Nowego Porządku Świata” symbolizowanego przez George’a Sorosa czy Jacoba Rothschilda.

Wraz z czasem zmieniała się narracja propagowana przez konta w sieci internetowej. Rozpowszechnienie szczepionek spowodowało, że wytykano żydowskie pochodzenie pracującym nad nimi naukowcom. Same preparaty miały zaś doprowadzić do bezpłodności lub eksterminacji narodów innych niż Żydzi.

W związku z publikacją badań, Komisja Europejska zapowiedziała intensyfikację walki z „antysemityzmem” w państwach Unii Europejskiej. Trwają tym samym prace mające sporządzić zupełnie nowe prawo, które pozwoli na większą cenzurę w mediach cyfrowych.

Na podstawie: dw.com.