hivWystępowanie wirusa HIV jeszcze nie przybiera w Polsce charakteru epidemii jak dzieje się na przykład w Rosji, jednak warto pamiętać, że taki problem istnieje. Wciąż przybywa osób, które się nim zaraziły i często nie mają o tym pojęcia.

Z oficjalnych danych wynika, że w naszym kraju żyje ponad 17 tysięcy zarażonych wirusem HIV lub chorych na AIDS. Jednak Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) ostrzega, że od 50 do 70% nosicieli wirusa w ogóle nie zdaje sobie z tego sprawy, czyli realna liczba chorych to, co najmniej 30 tysięcy osób.

„Wcześniej lub później zachorują na AIDS, w międzyczasie mogą zakazić swoich partnerów seksualnych, a gdy trafią do szpitala z rozpoznanym AIDS koszt leczenia będzie ogromny” – ostrzega Bartosz Szetela z Kliniki Chorób Zakaźnych, Chorób Wątroby i Nabytych Niedoborów Odpornościowych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Z danych opublikowanych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego wynika, że wrześniu 2013 roku stwierdzono obecność wirusa HIV u 17219 obywateli Polski lub osób na jej terenie przebywających. Niemalże do 6 tysięcy przypadków zakażenia doszło w czasie zażywania narkotyków. Drugą w kolejności przyczyną zachorowań są stosunki homoseksualne pomiędzy mężczyznami – z ich powodu zaraziło się 1896 osób, poprzez normalne kontakty płciowe zaraziło się 1197 osób.

Wyraźnie więc widać, że praktyki homoseksualne są niebezpieczniejsze dla zdrowia. Ludzie je praktykujący stanowią jedynie drobny procent społeczeństwa, a wskaźnik zakażeń w ich środowisku znacznie przekracza analogiczny wskaźnik dotyczący osób heteroseksualnych.

W pierwszym półroczu 2013 roku wykryto w Polsce ponad 600 nowych przypadków zakażania, czyli o ponad 200 więcej niż w analogicznym przedziale czasowym ubiegłego roku. Z osób zakażonych wirusem HIV 89 zachorowało na AIDS, a 32 zmarły na tę chorobę.

Zakażeń przybywa również w Europie. Z raportu WHO i Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) wynika, że w ubiegłym roku odnotowano około 130 tysięcy nowych przypadków tego typu. Mamy tu do czynienia z 8% wzrostem w stosunku do roku ubiegłego.

na podstawie: pzh.gov.pl