Amerykańska agencja Bloomberg przeanalizowała pożyczki zaciągnięte przez państwa Europy Środkowo-Wschodniej. Z jej obliczeń wynika, że Polska z powodu problemów gospodarczych spowodowanych wojną na Ukrainie niemal najszybciej na świecie zadłuża się w dolarach amerykańskich. Tylko w tym roku rząd Mateusza Morawieckiego pożyczył już blisko 9 miliardów dolarów.

Stacja RMF FM, powołując się na agencję Bloomberg, informuje o stale rosnących zobowiązaniach państw Europy Środkowo-Wschodniej, które są efektem trwającej od lutego ubiegłego roku wojny na Ukrainie. Kraje naszego regionu tylko w tym roku pożyczyły już blisko 32 mld dolarów, czyli trzykrotnie więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Najwięcej pieniędzy w dolarach amerykańskich pożyczyła Polska. Gabinet Morawieckiego w pierwszych miesiącach bieżącego roku zadłużył nasz kraj na blisko 9 mld dolarów.. Dla porównania Rumunia zadłużyła się na 6 mld dolarów, z kolei Węgry na blisko 5 mld.

Portal wspomnianej rozgłośni za powód rosnącego zadłużenia w dolarach wskazuje spowolnienie gospodarcze przy jednoczesnym wzroście wydatków. Polski rząd przy zmniejszonych wpływach podatkowych zdecydował się bowiem na modernizację armii czy programy wsparcia będące odpowiedzią na wysoką inflację. Dywersyfikacja źródeł energii po odcięciu od rosyjskiego surowca wiąże się z kolei z koniecznością ściągania droższej ropy i gazu.

Pożyczki w obcych walutach na ogół są tańsze i można dzięki nim płacić niższe odsetki. Dodatkowo z powodu emisji obligacji w dolarach, instytucja finansowe w Stanach Zjednoczonych mogą być nimi bardziej zainteresowane ich kupnem.

Na podstawie: rmf24.pl.