dziedziczak-pisJan Dziedziczak z Prawa i Sprawiedliwości stanął na czele pro-izraelskiej grupy lobbystycznej w polskim parlamencie. Ma ona być częścią światowej sieci skupionej wokół Fundacji Przyjaciół Izraela, której celem jest organizacja międzynarodowego wsparcia dla państwa izraelskiego.

Delegacja Fundacji Przyjaciół Izraela oraz Światowego Kongresu Żydów przybyła do Warszawy w poniedziałek, gdzie spotkała się z kilkoma parlamentarzystami. Głównymi gospodarzami ich wizyty byli Jan Dziedziczak z Prawa i Sprawiedliwości, który ma stanąć na czele pro-izraelskiego lobby, oraz Michał Szczerba z Platformy Obywatelskiej, będący szefem polsko-izraelskiej grupy parlamentarnej.

Przedstawiciele żydowskich organizacji podkreślili, że nowa grupa będzie ogrywać ważną rolę w rozwijaniu współpracy pomiędzy Polską i Izraelem. Parlamentarzysta Josh Reinstein z szowinistycznej partii Izrael-Nasz Dom powiedział, iż „70 lat po Holocauście potrzebne jest zwiększenie wysiłków na rzecz mobilizacji poparcia dla Izraela” ponieważ jest on „jedynym gwarantem przetrwania narodu żydowskiego”.

Fundacja Przyjaciół Izraela posiada swoje zaprzyjaźnione grupy już w 31 państwach całego świata. Ich celem jest szukanie poparcia dla Izraela poprzez „wartości judeochrześcijańskie”.

na podstawie: jpupdates.com, jpost.com