Syryjski prezydent Baszar al-Assad podziękował przedstawicielom delegacji irańskiego parlamentu za wsparcie tego kraju w walce z terroryzmem. Irańscy wojskowi od początku konfliktu w Syrii udzielają militarnego wsparcia armii wiernej rządowi w Damaszku.

Al-Assad spotkał się w swojej siedzibie w Damaszku z przedstawicielami irańskiego parlamentu, w tym z szefem komisji polityki zagranicznej i bezpieczeństwa narodowego, Alaeddinem Boroujerdim. Głównym tematem rozmów były historyczne stosunki pomiędzy oboma krajami, a także dalsze wzmocnienie kontaktów we wszystkich dziedzinach, czego efektem było podpisanie szeregu umów gospodarczych.

Syryjski prezydent podkreślił, że Iran i wszystkie państwa, które wspierają Syryjczyków są partnerami w walce z terroryzmem, stąd podziękował on za wszelkie wsparcie polityczne i gospodarcze okazywane przez sojuszników Syrii. Irańscy politycy pogratulowali natomiast al-Assadowi wyzwolenia Aleppo, co ich zdaniem przybliża Syrię do przywrócenia bezpieczeństwa i stabilizacji.

Jednocześnie Irańczycy potwierdzili swoje wcześniejsze stanowisko, które zakłada rozwiązanie kryzysu poprzez polityczne negocjacje prowadzone przez Syryjczyków na syryjskim terytorium. Boroujerdim skrytykował przy tym obecność tureckich wojsk w Syrii, przebywających tam nielegalnie. Irański polityk zaznaczył, iż jego kraj oraz libański Hezbollah działają natomiast za zgodą syryjskiego rządu.

Na podstawie: sana.sy, presstv.ir.