Przynajmniej na razie trudno oszacować skutki otwarcia się niemieckiego rynku pracy na Ukraińców. Wiadomo jednak, że ich wyjazd do naszego zachodniego sąsiada spędza sen z powiek zwolennikom masowej imigracji. Świadczy o tym kolejne badanie przeprowadzone przez ukraińskich pracowników, w którym przeważająca większość ankietowanych chciałaby wyjechać do innego kraju Unii Europejskiej.

Kolejny raport na ten temat sporządziła agencja zatrudnienia Gremi Personal zajmująca się sprowadzaniem Ukraińców do Polski. Blisko 84 proc. osób badanych przez ukraińską firmę Vox Populi zadeklarowało tym samym, że potencjalnie interesuje się możliwością wyjazdu z Polski do innych państw zachodnich. Co więcej, już blisko 40 proc. ukraińskich pracowników miało podjąć ostateczną decyzję o opuszczeniu naszego kraju.

Najwięcej ukraińskich imigrantów zarobkowych jest zainteresowanych wyjazdem do Niemiec – ten kierunek deklaruje blisko 51 proc. badanych. Do Czech i państw skandynawskich chce wyjechać blisko 22 proc., Stany Zjednoczone i Kanadę gotowych jest wybrać 16-17 proc. ankietowanych, z kolei 13 proc. deklarowało możliwość wyjazdu do Wielkiej Brytanii. Jednocześnie Ukraińcy narzekają na trudne niemieckie procedury dotyczące legalizacji pobytu.

Samo badanie zostało przeprowadzone na grupie ponad tysiąca Ukraińców, którzy przebywają obecnie w dwudziestu pięciu polskich miastach.

Na podstawie: money.pl.

Zobacz również: