radom-zw2014Podobnie jak w zeszłym roku, Autonomiczni Nacjonaliści Radom uczcili Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 1 marca, w sobotnie, piękne popołudnie zgromadziliśmy się pod pomnikiem Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość w Radomiu.

W trakcie przygotowań do pikiety dołączają do nas członkowie kół Młodzieży Wszechpolskiej z Radomia i Szydłowca. Niedługo później pojawiają się w zwartej grupie kibice Radomiaka, których okrzyki słyszymy już z daleka. Pikietę rozpoczynamy z parominutowym opóźnieniem, czekając jeszcze na spóźnialskich.

W momencie rozpoczęcia pod pomnikiem znajduje się ponad 200 osób. Po krótkim wstępie prowadzącego głos zabiera aktywista Narodowego Radomia, który w krótkim przemówieniu porusza kwestię fałszowania historii na temat Wyklętych, nie tylko przez rządy komunistyczne ale także i obecne media. Poruszone są również problemy dotyczące obrony obecnej suwerenności Polski a raczej jej namiastki. Po nim przemawia prezes Stowarzyszenia Miłośników Lwowa i Kresów Południowo Wschodnich, który przedstawia pokrótce w ciekawy sposób historię Wyklętych na kresach wschodnich II RP. Jako ostatni głos zabiera prezes koła MW Radom, również odnosząc się do historii Wyklętych, jak i obecnej sytuacji.

Przemówienia przeplatane są spontanicznymi hasłami padającymi z tłumu zgromadzonych, które są od razu podchwytywane i powtarzane już przez ponad 200 gardeł. Następnie przedstawiciele Autonomicznych Nacjonalistów, Wszechpolacy i kibice Radomiaka Radom składają znicze pod pomnikiem. Chwilę później zaśpiewany zostaje hymn i po paru słowach organizatora pikieta zostaje rozwiązana.

Cieszy bardzo dobra frekwencja, aktywny udział uczestników. Pozostaje tylko podziękować przybyłym i zaprosić ich na następną manifestację w Radomiu, tym razem dotyczącą Radomskiego Czerwca ’76.

Narodowy Radom

DSC_6555

DSC_6559

DSC_6550

DSC_6572

DSC_6568

DSC_6576