newkapSejm przyjął raport Państwowej Inspekcji Pracy za 2014 rok. Wynika z niego, że coraz więcej pracodawców nie płaci pracownikom za nadgodziny, a jedna piąta firm zatrudnia ludzi na umowach śmieciowych, choć powinna zaproponować im etat.

Pracownicy PIP przeprowadzili w ubiegłym roku 90 tys. kontroli w 73 tys. firm. Wynika z nich, że w blisko 92 tys. przypadków doszło do naruszenia praw pracowniczych, Przeanalizowano też blisko 52 tys. umów w 10 tys. firm i blisko 15 proc. pracodawców zatrudniało pracowników na umowach śmieciowych, choć zgodnie z przepisami prawa powinni zaoferować im normalne etaty. Ponadto w 8 tys. przypadków inspektorzy musieli nakazać wypłatę zaległych wynagrodzeń, a coraz częściej dochodzi też do niewypłacania pieniędzy za godziny nadliczbowe spędzone w pracy.

W ubiegłym roku doszło też do blisko 2 tys. wypadków przy pracy, gdzie poszkodowanych było blisko 2,4 tys. osób w tym 267 zakończyło śmiercią, natomiast 768 odniosło ciężkie obrażenia ciała.

Główna inspektor pracy Iwona Hickiewicz rekomendowała parlamentowi wzmocnienie ochrony prawnej dla osób zatrudnionych na umowach tymczasowych oraz ustanowienia dla nich płacy minimalnej. Poza tym stwierdziła, że blisko 39 agencji pracy tymczasowej działało w ubiegłym roku nielegalnie.

Na podstawie: nowyobywatel.pl, kadry.infor.pl.