Chińska Republika Ludowa może pochwalić się rekordowymi obrotami handlowymi, zarówno pod względem eksportu jak i importu. Ogółem nadwyżka w handlu zagranicznym wynosi w Państwie Środka blisko 79 miliardów dolarów, ale import wskazuje na utrzymywanie się wewnętrznej konsumpcji na wysokim poziomie.

W ubiegłym miesiącu Chiny odnotowały eksport na poziomie 281,93 mld dolarów amerykańskich, z kolei wartość importowanych towarów wyniosła 203 mld dolarów. W skali roku wartość sprzedanych zagranicę towarów i usług wzrosła o 18 proc., a tych kupowanych z innych państw o 6,3 proc. Widoczna jest więc wyraźna nadwyżka handlowa, wynosząca blisko 79 mld dolarów.

Oba wskaźniki znajdują się więc na rekordowym poziomie. Import zagranicznych towarów wskazuje na utrzymującą się na wysokim poziomie konsumpcję w Państwie Środka. Eksport zaczął z kolei rosnąć znacząco w kwietniu ubiegłego roku, gdy Chińczycy otworzyli swoją gospodarkę po lockdownie spowodowanym pandemią koronawirusa. Import zwiększał się nieco później, na dodatek z dużo mniejszą dynamiką.

Warto podkreślić, że eksport rośnie z największą dynamiką od ośmiu lat. Z kolei sam import nieszczególnie zachwyca. Popyt na towary produkowane w Chinach jest zresztą tak duży, że tamtejszym przedsiębiorstwom zaczęło brakować wolnych kontenerów, a ponadto wzrosła cena za transport towarów drogą morską. Zagraniczni odbiorcy są najbardziej zainteresowani importem sprzętu elektronicznego i medycznego.

Na podstawie: bankier.pl.