Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło program wsparcia dla trzech ukraińskich orkiestr oraz zespołu pieśni i tańca. Resort kierowany przez Piotra Glińskiego nie ujawnił dokładnych kwot dotacji dla wspomnianych grup, ale mają one otrzymać głównie pomoc w przygotowaniach do swoich tras koncertowych.

Na stronie internetowej MKiDN pojawił się komunikat dotyczący pomocy, którą resort wraz z innymi instytucjami kultury przekaże trzem orkiestrom oraz jednemu zespołowi pieśni i tańca. Z informacji podanej przez resort wynika, że muzycy z Kyiv Symphony Orchestra już przebywają na terenie naszego kraju, choć nie wiadomo ile kosztuje jej utrzymanie.

Ministerstwo kierowane przez Glińskiego twierdzi, że Kyiv Symphony Orchestra „znalazło w Polsce nie tylko schronienie, ale także warunki do pracy i prób, które umożliwiły przygotowanie się do trasy koncertowej”.

Na przełomie maja i czerwca do Polski przybędą muzycy z dwóch kolejnych grup, a więc Młodzieżowej Akademickiej Orkiestry Symfonicznej Ukrainy „Słobożański” z Charkowa oraz Narodowego Zespołu Pieśni i Tańca Ukrainy im. Grygoria Wieriowki z Kijowa „Veryovka”. Będą oni przygotowywali się w Polsce do odbycia tournées.

Czwartą instytucją mogącą liczyć na wsparcie MKiDN jest tworzona przez Teatr Wielki – Operę Narodową we współpracy z Metropolitan Opera w Nowym Jorku Ukrainian Freedom Orchestra. Odbędzie ona swoją trasę koncertową po całym świecie w ramach „sprzeciwu wobec zła, które za sprawą Federacji Rosyjskiej dzieje się obecnie na terytorium Ukrainy”.

W komunikacie zamieszczonym przez resort kultury i dziedzictwa narodowego nie padły żadne kwoty związane ze wspomnianym programem wsparcia.

Na podstawie: gov.pl/web/kultura.

Zobacz również: