Na mocy porozumienia pomiędzy rosyjskimi a włoskimi władzami, do Włoch trafi pomoc przygotowana przez rosyjskie wojsko. Poza sprzętem medycznym do Włoch ma być przetransportowanych także kilkudziesięciu rosyjskich specjalistów, mających wspomóc włoską służbę zdrowia w walce z dramatyczną sytuacją będącą następstwem koronawirusa.

Wczoraj doszło do rozmowy telefonicznej pomiędzy rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem i włoskim premierem Giuseppe Conte. W jej trakcie Putin miał zadeklarować gotowość przetransportowania pomocy do Włoch, która miałaby opierać się przede wszystkim na wysłaniu na Półwysep Apeniński grupy rosyjskich lekarzy i specjalistów od epidemiologii.

Rosyjskie Siły Powietrzne miały przygotować już dziewięć wojskowych samolotów transportowych Ił-76. Maszyny z Orenburga, Uljanowa i Pskowa zostały więc skierowane na lotnisko Czkałowskiego pod Moskwą.

Do wyjazdu gotowych jest blisko sto osób, a wśród nich znajdować się mają wiodący specjaliści rosyjskiego resortu obrony narodowej w zakresie wirusologii i epidemiologii. Posiadają oni doświadczenie w sprawach zwalczania epidemii. Ponadto samoloty wojskowe przetransportują do Włoch pomoc medyczną w postaci ubrań ochronnych, sprzętu medycznego i mobilnych urządzeń służących do dezynfekcji pojazdów oraz ulic.

Na podstawie: ilprimatonazionale.it, lenta.ru.