282Zakończone zostało wstępne śledztwo dotyczące administrowania internetowym serwisem „National Resistance” („Национальное Сопротивление Россия”, www.national-resistance.com). 2 marca 2015 roku Anton Pugowkin został oskarżony o nawoływanie do nienawiści etnicznej przez Internet (art. 282 tamtejszego kodeksu karnego). Według śledczych, Pugovkin w okresie od 1 stycznia 2009 do 16 listopada 2013 roku administrując stroną National Resistance, rozpowszechniał „ekstremistyczne” materiały i treści negatywnie oceniające mniejszości etniczne. Podczas przesłuchania nie przyznał się do winy. W najbliższym czasie sprawa zostanie przekazana do sądu.

Sprawa naruszenia art. 282 trwa od 9 kwietnia 2014, kiedy to w mieście Kaługa pracownicy służb specjalnych siłą zatrzymali Antona, po czym dokonali przeszukania w jego mieszkaniu. Podczas przeszukania zabezpieczono literaturę wojenną i historyczną, komputer, elektroniczne nośniki informacji, fotografie, płyty cd, a także odzież (!). Po przewiezieniu do kałuskiego aresztu przeprowadzono przesłuchanie, po czym Anton został, po 18 godzinach, wypuszczony.

Na stronie „National Resistance” zamieszczane były niezależne informacje o życiu politycznym, społecznym i kulturalnym, a także informacje o zajściach na Ukrainie, nie licujące z oficjalną propagandą Federacji Rosyjskiej. Aby uznać materiały prezentowane na stronie za „ekstremistyczne”, przeprowadzono ich psychologiczno-lingwistyczną analizę.

Anton, jak piszą jego przyjaciele, to uczciwy aktywista i wartościowy towarzysz, dobry kolega europejskich nacjonalistów – w tym również polskich – całkowicie poświęcony legalnej agitacyjno-propagandowej pracy. Z wykształcenia historyk, prowadził zajęcia w szkole średniej obronił doktorat. Wiódł aktywną działalność społeczno-polityczną i brał udział w licznych wydarzeniach na nacjonalistycznej scenie w Rosji. Sam również jest organizatorem i współorganizatorem szeregu przedsięwzięć kulturalnych.

na podstawie: informacje nadesłane