cyberszpiegRosyjscy hakerzy szukają sposobności aby doprowadzić do całkowitego zaprzestania funkcjonowania amerykańskiego systemu energetycznego. Takie informacje pojawiły się w amerykańskiej stacji telewizyjnej Fox News, w programie z udziałem specjalisty ds. bezpieczeństwa informatycznego z firmy TrustedSec, Davida Kennedy. W najczarniejszym dla USA scenariuszu, cały kraj ma zostać pozbawiony elektryczności, a przemysł poniesie ciężkie straty.

„Udało się nam, a dokładniej firmie Symantec, zauważyć, że systemy bezpieczeństwa ponad 1000 posterunków energetycznych uległy zarażeniu, a źródło ataków hakerskich znajduje się w Rosji” – stwierdził Kennedy. Zauważył również, że ataki były „może nie całkowicie w rosyjskim stylu, ale charakterystyczne dla niego”, jakkolwiek rosyjscy hakerzy częściej atakują instytucje finansowe.

„Możliwe, że ataki są w jakiś sposób związane z naszymi nieporozumieniami związanymi z zajściami na Ukrainie. W pierwszej kolejności oni uczą się naszego systemu energetycznego, szukają sposobów aby go zaatakować. Wtedy, jeśli pomiędzy naszymi krajami pojawi się kolejny spór, będą próbowali przerwać pracę istotnych ośrodków naszego systemu energetycznego, co może przynieść wiele szkody” – wyraził swoje obawy Kennedy.

Ekspert TrustedSec uważa również, że system energetyczny w USA jest jednym z najbardziej wrażliwych na ataki hakerskie celów. „Mowa o technologiach rodem z lat 60-tych i 70-tych ubiegłego wieku, które nie były modernizowane. Hakerzy mogą zatem przeprowadzać elementarne ataki na takie obiekty i uzyskać do nich dostęp. Dlatego też musimy wiele zrobić, aby ochronić krytycznej wagi infrastrukturę” – zakończył wywód Kennedy.

na podstawie: n-idea.am