14j6cg5Pomiędzy 6 a 13 lutego w Południowej Afryce obradowała komisja ds. praw człowieka, obradująca po wezwaniu społeczności zajmowała się sprawą dziennikarza, który zamierzał zorganizować imprezę dla uczczenia śmierci 27 białych dzieci, które zginęły 27 marca 1985 roku w wypadku autobusu szkolnego w Westdene Dam koło Johannesburga.

Bezrobotny dziennikarz Zama Khumalo w styczniu umieścił na swoim profilu na Facebooku zachętę do świętowania „Big Black Braai” (Wielki Czarny Grill). Tak określił imprezę, podczas której czarni świętować mieli śmierć 27 dzieci w katastrofie autobusu sprzed lat. Wywołało to szerokie protesty społeczne i medialną burzę. Oburzeni biali mieszkańcy RPA, w tym rodzice zmarłych dzieci, zwrócili się do komisji praw człowieka, która zajęła się sprawą Khumalo.

Dziennikarz przeprosił za swoje komentarze, podkreślając, że pisał to w gniewie i zdaje sobie sprawę z bólu jaki sprawił rodzinom ofiar. Mediacje prowadzone przez komisję praw człowieka pomiędzy Khumalo i skarżącymi zobowiązują go do zamieszczenia przeprosin, a także odwiedzenia miejsca pochówku dzieci i złożenia kwiatów na ich grobach.

Khumalo jest byłym dziennikarzem The Daily Sun. Gazeta zapowiedziala monitorowanie jego profilu na Facebooku i zgłaszanie podobnych incydentów.

Chantal Kisoon z komisji praw człowieka, powiedział, że używanie portali społecznościowych nie może pozostawać wolne od odpowiedzialności za swoje komentarze. Dodał, że w ostatnim czasie wzrosła liczba skarg na komentarze z portali społecznościowych, a wiele z nich dotyczy kwestii rasowych.

na podstawie: The Daily Sun