Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ogłosiło założenia „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022-2025”. Do służb mundurowych popłynie szeroki strumień pieniędzy w kwocie blisko 10 miliardów złotych. Mają one zostać wydane głównie na zwiększenie liczby etatów w policji i stworzenie w jej ramach komórki do walki z cyberprzestępczością.

Założenia nowego programu modernizacyjnego były jednym z przedmiotów sporu rządu Mateusza Morawieckiego z policyjnymi związkowcami. Funkcjonariusze oczekiwali przede wszystkim przekazania większych funduszy na podwyżki wynagrodzeń. Z tego powodu część z nich zorganizowała nawet strajk, którego uczestnicy brali niezgodne z faktycznym stanem zwolnienia lekarskie. Rządzący ostatecznie ulegli szantażowi „stróżów prawa”.

Nowa ustawa modernizacyjna przewiduje więc wyższe pensje dla praktycznie wszystkich służb mundurowych. Ostatecznie pracujące w nich osoby tylko w przyszłym roku będą mogły liczyć o podniesienie pensji o blisko 200 zł na etat, nie wspominając o kolejnych 271 zł w ramach waloryzacji pensji w całym sektorze państwowym.

Nie skończy się jednak tylko na podwyżce wynagrodzeń dla służb mundurowych podlegających MSWiA. Dodatkowo na ich modernizację przekazanych zostanie blisko 10 mld zł. Największa część tej kwoty, bo blisko 6,5 mld zł, trafi do policji, a więc formacji kojarzonej w ostatnich miesiącach głównie z kontrowersyjnymi interwencjami.

To jednak nie przeszkodziło jej w byciu głównym beneficjentem ustawy modernizacyjnej. Zakłada ona między innymi zwiększenie liczby etatów w policji o blisko 7,5 tys. Około 1,8 tys. nowych pracowników ma zasilić powstające właśnie Centralne Biuro ds. Zwalczania Cyberprzestępczości. Służba ta ma być stworzona na wzór Centralnego Biura Śledczego Policji.

Część ze wspomnianych 6,5 mld zł zostanie także przeznaczonych na budowę blisko 250 nowych policyjnych posterunków. Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński twierdzi, że w ten sposób „policja będzie jak najbliżej ludzi”.

Policja będzie głównym, ale niejedynym beneficjentem nowego programu modernizacyjnego służb mundurowych. MSWiA zamierza również zwiększyć liczbę etatów w Straży Granicznej, a także zbudować elektroniczny system zabezpieczenia granicy wschodniej. Więcej pracowników ma liczyć także Straż Pożarna. Priorytetem ma być jednak zakup dla niej wyspecjalizowanego sprzętu.

Na podstawie: tysol.pl, bankier.pl.

Zobacz również: