Włoski wicepremier i minister spraw wewnętrznych Matteo Salvini spotkał się w Mediolanie z węgierskim premierem Viktorem Orbánem. Szef Ligi oraz lider Fideszu rozmawiali przede wszystkim o konieczności powstrzymania napływu imigrantów do Europy, a także o odnowie kontynentu. Obaj politycy są bowiem zgodni, że Europa potrzebuje zupełnie nowej Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, aby bronić wspólnych dla obu państw wartości stojących w sprzeczności z ideami lewicy.

Salvini witając swojego węgierskiego gościa podkreślił, że jego spotkanie z Orbánem ma „rozpocząć proces tworzenia nowej Europy”. Włoski wicepremier chce więc tworzyć z szefem węgierskiego rządu nowy sojusz polityczny przed przyszłorocznymi wyborami do Parlamentu Europejskiego, aby dzięki temu możliwe było między innymi przeprowadzenie poważnych zmian w Komisji Europejskiej. Z tego powodu obaj politycy chcą skupić się na wartościach reprezentowanych przez ich ugrupowania, które znajdują się w opozycji wobec grup lewicowych.

Orbán odnosząc się do tych słów poparł ideę budowy nowego Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej, ponieważ tylko w ten sposób możliwe będzie powstrzymanie napływu imigrantów i wzmocnienie ochrony europejskich granic. Lider Fideszu uważa, że potrzebna jest Europa zbudowana na nowych fundamentach intelektualnych, dlatego zadaniem Włoch i Węgier w najbliższym czasie jest zgromadzenie wokół swoich idei innych ruchów politycznych.

Jednocześnie węgierski premier zachwalał politykę Salviniego. Jego zdaniem szef Ligi „jest jego bohaterem i współpracownikiem”, który może podzielić się z nim swoim dużym doświadczeniem. Orbán zauważył, że Węgry są atakowane, ponieważ udowodniły, iż istnieje możliwość powstrzymania napływu imigrantów na lądzie, natomiast celem Salviniego jest zatrzymanie ich na morzu. Od sukcesu włoskiego polityka zależy więc bezpieczeństwo Europy, stąd nie powinien on wycofywać się ze swojej dotychczasowej polityki.

Włoski wicepremier podkreślił z kolei, że to dopiero pierwsze z serii spotkań dotyczących powyższych tematów, ponieważ celem Włoch jest między innymi zmiana traktatów europejskich i to nie tylko w kwestii imigracji.

Na podstawie: magyaridok.hu, ilprimatonazionale.it.