saRówno wiek od początku I Wojny Światowej, aktywiści naszej zaprzyjaźnionej organizacji Srbska Akcija zorganizowali marsz na tzw. „legetskim polu” (Polje Leget/legetsko polje). Jest to miejsce o istotnym znaczeniu dla tzw. „sremskiej ofensywy” z czasów wojny. Jak w relacji piszą aktywiści SA, marsz został zorganizowany „na cześć wojennego czynu naszych Ojców, którzy pod Cerem, Kolubarą, na Mojkovcu i Kajmakczalanie i wszystkich polach bitewnych na całej serbskiej ziemi spisywali najznamienitsze stronice serbskiej historii wojennej”.

Całe wydarzenie i jego organizację nasi serbscy koledzy motywują chęcią wspomnienia przy okazji również „kontynuatorów serbskiej walki w kolejnej wojnie, którzy jako Serbscy ochotnicy, narodowi czetnicy i inne formacje, jakie we wrześniu 1941 przystąpiły do walki przeciw komunistycznej dżumie, stali się tym samym wzorem serbskiego narodowego rewolucjonizmu.”

Legetsko polje znajduje się w pobliżu miasta Sremska Mitrovica, a marsz upamiętniał wojujących z austro-węgierskim agresorem. 6 września 1914 roku, 13 pułk „Hajduk Veljko” oraz 15 pułk „Stevan Sinđelić” poniosły ogromne straty podczas forsowania rzeki Sawy i późniejszej, zakończonej sukcesem ofensywy przeciwko wojskom austro-węgierskim, co dało sojuszniczym wojskom carskim pole do późniejszego zwycięstwa. Pod flagami narodowymi oraz organizacyjnymi aktywiści SA przemaszerowali przez okoliczny las, aż do pomnika upamiętniającego bohaterów, gdzie złożony został pamiątkowy wieniec.

Z kolei region, w którym upamiętniono serbskich bohaterów został wybrany nieprzypadkowo. Jak można przeczytać w relacji, wybierając Wojwodinę, Srbska Akcija daje do zrozumienia, że pomimo obecnie bardzo silnych w regionie tendencji separatystycznych, oraz coraz powszechniejszego trendu do negowania jakichkolwiek jej związków z ogólnie pojętą „serbskością”, Wojwodina w dalszym ciągu powinna być kojarzona i nosi wydatne piętno walki o Serbię, pod serbskim sztandarem i za serbskie ideały: „bo serbska Wojwodina jest symbolem serbskiego zwycięstwa i serbskiej wolności, nieważne ile razy negują to różne zakały”.

na podstawie: srb-akcija.org

sa-leget-14-1

sa-leget-14-3

sa-leget-14-6

sa-leget-14-7