DSCF9227Jak podaje portal Obraz.rs: „Bratamy się! Srpska radikalna stranka i Srbski Obraz doszły do porozumienia w sprawie wspólnego udziału w wyborach do Parlamentu Serbii 16 marca”.

Na czwartkowej konferencji prasowej zastępca prezesa SRS, Nemanja Šarović, a także lider Srbskiego Obrazu, prześladowany przez władze Mladen Obradović, podpisali umowę o zrzeszeniu Radykałów i Obrazu. Jak możemy się dowiedzieć z komentarza dotyczącego spotkania nacjonalistów, „na mocy bratniej umowy Mladen Obradović stał się członkiem rodziny serbskich radykałów, a Nemanja Šarović współtowarzyszem Srbskiego Obrazu”.

Jak stwierdził Šarović, o ile inni tylko mówili o formowaniu patriotycznego bloku, o tyle Radykałowie w ciszy prowadzili konkretne przygotowania do tego kroku.

Mladen Obradović zasili listę SRS i według Radykałów nie jest to ostatni taki „transfer”. Twierdzi się wręcz, że ostateczna lista SRS będzie największą niespodzianką wyborów.

Obradović oświadczył również, iż nie jest to li tylko umowa koalicyjna „od dzisiaj do jutra”, a realna współpraca tych, „którzy miłość do ojczyzny udowodnili czynami, ofiarą i wytrwałością” a także jest pewien, że współpraca „daje okazję, aby świętosawscy* nacjonaliści w końcu otrzymali swoje przedstawicielstwo w Parlamencie.

*świętosawie – charakterystyczny serbski mesjanistyczny prąd ideologiczny i polityczny, zakładający nierozerwalność ortodoksji i nacjonalizmu oraz rolę dziejową Narodu Serbskiego

na podstawie: obraz.rs, srpskaradikalnastranka.org.rs