socziPrzedstawiciele pozarządowych organizacji na Słowacji, wezwali prezydenta Ivana Gašparoviča, do bojkotu Igrzysk Olimpijskich w Soczi. Głównym argumentem „obrońców praw człowieka”, jest pogarszająca się sytuacja homoseksualistów w Federacji Rosyjskiej.

Słowacki prezydent Ivan Gašparovič zapowiedział swój udział w piątkowej ceremonii otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi. Zdaniem organizacji pozarządowych, zajmujących się obroną „praw człowieka”, głowa słowackiego państwa powinna zbojkotować imprezę, ponieważ w Rosji ogranicza się prawa obywatelskie. Głównym argumentem przedstawicieli różnego rodzaju instytutów i fundacji, jest zaostrzanie prawa względem homoseksualistów i organizacji LGBT, a także coraz większa liczba ataków na osoby nieheteroseksualne.

Peter Weisenbacher z Instytutu Praw Człowieka, powiedział mediom, że celem pozarządowych działaczy było wysłanie zapytania do prezydenta Słowacji, czy przywódca państwa mającego w Konstytucji zapisy o ochronie praw człowieka, powinien uczestniczyć w tej imprezie. Rosja od wielu miesięcy jest obiektem ataków ze strony lewicowych i liberalnych organizacji, wzywających do bojkotu igrzysk w Soczi. Nie pojawią się na nich m.in. prezydenci Francji, Niemiec czy Stanów Zjednoczonych.

na podstawie: pravda.sk