kormuthovaPrezenterka słowackiej telewizji państwowej, Kristína Kormúthová, została zwolniona z pracy. Powodem był opublikowany przez nią status na Facebook’u, w którym w ostrych słowach skrytykowała cygańską przestępczość.

Na profilu Kormúthovej znalazł się wpis narzekający na „śmierdzącą Cygankę”, która o 4 rano kradła okap z jej domu. Prezenterka pytała jednocześnie dlaczego nie można strzelać do „pasożytów”, zaznaczając przy okazji, aby nie nazywać jej rasistką.

Choć wpis zniknął bardzo szybko, nagłośnił go dziennikarz liberalnego tabloidu „Novy Cas”. Sama Kormúthová wyjaśniała, że zamieściła status na Facebook’u w przypływie emocji i nie odzwierciedla on jej poglądów na temat mniejszości etnicznych.

Dziennikarka musiała jednak pożegnać się z państwową telewizją RTVS. Jak poinformowała stacja w swoim komunikacie, podobne opinie są „niezgodne ze standardami dziennikarskimi”. Wpisem zajęła się również Prokuratura Okręgowa w Bratysławie, badająca czy prezenterka nie szerzyła nienawiści na tle rasowym i etnicznym.

na podstawie: pravda.sk