Młodzieżowa organizacja Partii Pracy skrytykowała szefa ugrupowania Keira Starmera o „wspieranie agresji Sojuszu Północnoatlantyckiego” w związku z obecną sytuacją na Ukrainie. Pod tym względem liderzy lewicy mieli „prześcignąć Partię Konserwatywną”. Centrowa frakcja Laburzystów w związku z tym oskarżyła młodzieżówkę o podważanie najważniejszych wartości ugrupowania.

Młodzi Laburzyści zamieścili na swoim koncie na Twitterze krytyczny wpis o ostatnich wypowiedziach lidera brytyjskiej lewicy. Starmer w ostatnim czasie aktywnie przedstawiał Partię Pracy jako ugrupowanie popierające politykę NATO. Z tego powodu skrytykował swojego poprzednika, Jeremy’ego Corbyna, który poprzez swoją krytykę Sojuszu miał „stanąć po stronie wrogów Wielkiej Brytanii”.

Starmer odwiedził zresztą siedzibę NATO w Brukseli. Przy tej okazji rozsierdził ugrupowania antywojenne, w tym także wspieraną przez Corbyna „Koalicję Stop Wojnie”. Została ona założona w 2001 roku, aby sprzeciwić się działaniom wojennym Stanów Zjednoczonych po zamachach z 11 września tamtego roku.

Według młodzieżówki Partii Pracy, w swojej historii ugrupowanie wielokrotnie opowiadało się po złej stronie w trakcie różnego rodzaju wojen. Właśnie z tego powodu wezwała ona lidera Laburzystów, by nie wspierał „agresji NATO” związanej z groźbą rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Zamiast tego lewica powinna wspierać „konstruktywne zaangażowanie w dialog z aktywistami oraz międzynarodową politykę na rzecz pokoju i współpracy”.

Młodzi lewicowcy zarzucili przy tej okazji Stramerowi podsycanie napięcia oraz próbę konkurowania z polityką „jastrzębi” z Partii Konserwatywnej. Ponadto przypomnieli oni, że w przeszłości Młodzi Laburzyści przyjęli uchwałę wzywającą do opuszczenia NATO przez Wielką Brytanię.

Stanowisko Młodych Laburzystów nie spodobało się centrowej frakcji Partii Pracy. Jej zdaniem młodzieżówka ugrupowania jedynie powtarza „rosyjską narrację”, której celem jest „usprawiedliwienie zagarnięcia ukraińskiej ziemi”. W podobnym tonie utrzymana była wypowiedź Adama Langlebena, sekretarza krajowego wewnątrzpartyjnej organizacji dla Żydów.

Na podstawie: dailymail.co.uk.

fot. morningstaronline.co.uk.