Syryjska Republika Arabska i Chińska Republika Ludowa podpisały memorandum w sprawie przystąpienia Syrii do chińskiej inicjatywy gospodarczej „Nowego Jedwabnego Szlaku”. W listopadzie na ten temat rozmawiali ze sobą syryjski prezydent Baszar Al-Assad oraz chiński przewodniczący Xi Jinping.

Memorandum o przystąpieniu Syrii do projektu nazywanego oficjalnie „Pasem i Szlakiem” podpisali szef syryjskiej Komisji Planowania i Współpracy Międzynarodowej Fadi al-Khalil i chiński ambasador w Damaszku, Feng Biao. Syryjskie władze liczą, że udział w inicjatywie „otworzy szerokie horyzonty współpracy z Chinami oraz innymi państwami”.

W ramach „Nowego Jedwabnego Szlaku” ma być możliwy szerszy przepływ towarów, technologii, kapitału, ludzi oraz wymiany kulturowej. Memorandum podpisane przez Syryjczyków i Chińczyków obejmuje również określenie celów przyszłej współpracy z państwami partnerskimi Chin, uczestniczącymi już od pewnego czasu we wspomnianej inicjatywie.

Dwa miesiące temu podczas rozmowy telefonicznej przywódców obu państw omawiano kwestię przystąpienia Syrii do chińskiego projektu. Ponadto Pekin podkreślił, że wspiera Damaszek w ochronie jego suwerenności, integralności terytorialnej i godności narodowej, sprzeciwiając się ingerencji obcych państw w wewnętrzne sprawy Syrii.

Na podstawie: sana.sy/en, al-monitor.com.