assadSyryjski prezydent Baszar al-Assad zwrócił się oficjalnie z prośbą do Rosji o pomoc wojskową, która ma pomóc w pokonaniu terrorystów z Państwa Islamskiego. Wcześniej prezydent Władimir Putin otrzymał zgodę parlamentu na wysłanie wojsk do Syrii.

Kancelaria syryjskiego prezydenta poinformowała, że Al-Assad wysłał specjalny list do Putina, w którym prosi go o wysłanie rosyjskiego lotnictwa do Syrii, aby mogło ono pomóc w bombardowaniu stanowisk zajmowanych przez Państwo Islamskie. Informację o otrzymaniu tej prośby potwierdził Kreml.

Kilka godzin wcześniej Putin otrzymał zgodę na wysłanie wojsk od parlamentu. Jego przewodnicząca Walentina Matwijenko stwierdziła, że decyzja ta jest podyktowana bezpieczeństwem narodowym Rosji, ponieważ rozwój terroryzmu może zagrażać całemu światu. Dodała, iż celem operacji wojskowej jest też ratowanie Syryjczyków i suwerenności Syrii.

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu potwierdził informację o rozpoczęciu bombardowań przez lotnictwo jego kraju. Celem ataków mają być magazyny broni i zaopatrzenia Państwa Islamskiego.

Na podstawie: sana.sy, presstv.ir.