syriaPodczas swojego posiedzenia, syryjskie Zgromadzenie Ludowe upamiętniło ludobójstwo Ormian dokonane w 1915 roku przez Turków osmańskich. Wezwało też społeczność międzynarodową i ludność całego świata, do zjednoczenia się w obliczu terroryzmu na Bliskim Wschodzie.

Wtorkowe posiedzenie parlamentu Syrii otworzył jego przewodniczący, Mohammad Jihad al-Laham, który rozpoczął sesję od upamiętnienia rzezi dokonanej na Ormianach przez Turków osmańskich w kwietniu 1915 roku. Ocenia się, iż w wyniku tej akcji, zginąć mogło blisko 1,5 mln chrześcijańskich Ormian, a kilkaset tysięcy z nich zostało przesiedlonych.

Szef Zgromadzenia Ludowego podkreślił, że również dzisiaj Turcja walnie przyczynia się do mordów dokonywanych na niewinnych ludziach. Ankara i rządząca Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) mają bowiem wspierać ugrupowania terrorystyczne walczące na terenie Syrii. Turcja od początku wspierała opozycję wobec prezydenta Baszara al-Assada, dostarczając jej broń i wsparcie logistyczne ze swojego terytorium.

Parlament Syrii wezwał też społeczność międzynarodową do podjęcia wspólnego wysiłku, skierowanego przeciwko zabójcom i rzeźnikom, którzy na terytorium Bliskiego Wschodu planują kolejne ludobójstwo.

na podstawie: sana.sy/en